Какво да направя за да получавам майчинство втората година?

Въпрос:

Какво трябва да направя за да получа майчинство втората година?

изпратено от: В. Димитрова

Отговор:

Здравейте,
за да получавате майчинство от 410 ден от навършване на две годинки на детето, трябва да се водите на трудов
договор или да сте самоосигуряващо се лице. Трябва да попълните заявление-декларация за изплащане на
парично обезщетение за отглеждане на малко дете на основание чл.53 от КСО. Давате я на работодателя и вече
той я придвижва в НОИ заедно с други необходими документи и след като е подадена информацията в НОИ от
там продължават да ви изплащат обезщетение за майчинство. Втората година то е една и съща сума всеки месец и
е определена със Закон – по 340лв. на месец.

С уважение,
Петя Кръстева

 

6 thoughts on “Какво да направя за да получавам майчинство втората година?”

  1. Имам две години трудов стаж в момента работя и карам 8 месец по договор имам ли право на майчинство ако изляза в болничен

    1. Здравейте,
      имате право да получавате майчинство, след като работите и в момента. Изпълнявате и двете условия за това, а именно – да имате най-малко 12 месеца осигурителен стаж през целия си живот и да се осигурявате или на трудов договор или като самоосигуряващо се лице, преди да излезете в болнични за бременност и раждане, а след това и по майчинство.

      С уважение,
      Петя Кръстева

      1. Здравейте аз съм безработна и съм на борсата ще имам ли право на 2 година майчинство ако се самоусигорявам имам и стаж без прекъсване до сега

  2. Здравейте!Родих в Кипър другия месец се прибирам в Б-Г за постояно.Мога ли да,получа майчинство от там?

  3. Здравейте,искам да попитам на 22.09.2018 синът ми става на една годинка!счетоводителката ми каза че трябва да подпиша декларация замвтората година и декларация за две годишен платен отпуск!за отпуската трябва ли да подписвам?благодаря

  4. Здравей! Днес детето ми направи една годинка (25.08.2019г.) Искам да знам веднага ли трябва да подам декларация за втора година майчинство ? И ако е така какво ще трябва да подам и къде? Може ли да ми обясните подробно, моля ..

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *