Кога имам право на наследствена пенсия?

Въпрос:

Родена съм февруари 1959 г. и съм вдовица от 2004 г.
Кога имам право на за получаване на наследствена пенсия?

изпратено от: Д. Христова

Отговор:

Здравейте,
съгласно чл.82, ал.2 от Кодекса за социално осигуряване: Преживелият съпруг има право на наследствена пенсия 5 години по-рано от възрастта му по чл.68, ал.1 или преди тази възраст, ако е неработоспособен. През 2016г. възрастта за пенсиониране при жените е 60г. и 10 месеца.
Вие сте родена 1959г., което означава, че сега сте на 57г. Вече имате право на наследствена пенсия, даже сте имали право още преди 2 години, тъй като 57г. + 5 години по-рано от възрастта за пенсиониране правят 62 години. А възрастта за пенсиониране тази година е 60г. и 10м.

С уважение,
Петя Кръстева

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *